Kedy máte nárok na vrátenie daní z USA a ako si ich vybaviť?

vratenie dani z usa

Daňové povinnosti sú pre mnohých ľudí strašiakom a zvlášť, ak ide o vypĺňanie rôznych tlačív. Komunikovať so zahraničným daňovým úradom, či študovať si príslušné daňové zákony totiž vôbec nemusí byť jednoduché a niekedy je len veľmi ťažké nájsť si konkrétne, relevantné a najmä aktuálne informácie. Pripravili sme pre vás základný prehľad toho, čo potrebujete vedieť, ak máte záujem o vrátenie daní z USA.

Ak máte záujem o vrátenie daní z USA, čaká vás niekoľko formulárov

Formulár W2

Pre vrátenie daní z USA na vás čaká niekoľko formulárov (napríklad formulár W2 alebo 10-40NR-NZ), ktoré je potrebné správne vyplniť a ku ktorým budete potrebovať podklady aj od vášho zamestnávateľa. Skôr, ako sa však do toho pustíte, je vhodné vedieť niečo o tom, aké dane ste v USA platili, resp. čo všetko z vášho platu odvádzal zamestnávateľ.

Základnou daňou v USA je federálna daň a je to typ tzv. progresívnej dane. Znamená to, že čím viac zarobíte, tým je sadzba dane vyššia. Ak zarobíte viac ako 35 000 dolárov ročne, sadzba federálnej dane predstavuje 15 %, ak zarobíte menej sadzba je nižšia. Ďalším typom dane je štátna daň, ktorej sadzba sa ale odlišuje v závislosti od toho, v ktorom štáte ste pracovali. V niektorých štátoch sú tieto dane dokonca nulové. Tretím typom dane je miestna daň, ktorej sadzba je opäť individuálna, spravidla však ide o sadzbu 1-3 %.

Tipy, ako si vybaviť vrátenie daní z USA

Ak si budete chcieť zažiadať o vrátenie daní z USA svojpomocne, môžete naraziť na niekoľko problémov. V prvom rade je potrebné správne vyplniť všetky formuláre, ustrážiť si termíny a včas podať daňové priznanie aby ste sa vyhli prípadným sankciám.

Ďalším problémom môže byť, ak vám zamestnávateľ strhával niečo čo nemal. Napríklad daň z príspevku na sociálne a zdravotné poistenie, či iné položky. Pred podaním žiadosti je teda potrebné zistiť si, na čo všetko máte nárok.

Vrátenie daní z USA je často pomerne komplikované a ak nemáte predchádzajúce skúsenosti, ľahko sa pomýlite, čo celý proces ešte predĺži. Obráťte sa preto radšej na náš tím TJ-Legal. Z vrátených daní síce zaplatíte províziu, no budete mať istotu, že všetko prebehne hladko, rýchlo a bez chýb. Nič neriskujete a nič nemôžete stratiť.

You Might Also Like